Sağlık

Emzirirken Memede Kızarıklık ve Ağrı Nasıl Geçer

Annelerin emzirme dönemlerinde çektikleri zorluklar meme uçlarında kızarıklık, şişlik ve ağrılardır. Anneler için hiçte kolay bir dönem olmamakta. Acılar ve ağrılı günler olması kendilerini zorlu hissettirmelerine neden oluyor. Belirtileri gösteriyorsa eğer süt kanalarında tıkanıklıktan dolayı kendisini gösterebilir. Ağrı tedavilerinin yapılması zamanlı şekilde olmalıdır.

Kırmızı leke ve acı veren izler varsa bölgenin dinlenmesi, annenin sağlıklı beslenmesi, hijyenin temizlenmesi gerekmektedir.

Emzirme işleminde meme değiştirin. Aynı memeden emzirme durumlarında bölgenin kan akışında yavaşlama olacaktır. Kanın akışını sağlamak ve iltihabın temizlenmesine yardımcı olan bir durumdur.

Bölgeyi ıslak ve kuru ısı uygulayarak şişliklerini inmesini sağlayabilirsiniz. Banyoda ılık su kompleksi uygulanması gerekir. Ilık su dolu tasın içine 10 dakika boyunca dinlendirdiğiniz zaman tıkanmalar açılıp sütünüzde hareketlik başlayacaktır. Dar kıyafetlerde sıktığından dolayı ağrılara sebep olabilir. Anneler emzirme işlemi yapmadan önce bölgeye masaj yaparak rahatlamasını sağlamalıdır. Bu dönemde sütyen gibi iç çamaşırlarından uzak durmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu