Genel Kültür

Engellilere Nasıl Yardımcı Oluruz

Engelli insanlar normal insanlar kadar sağlıklı değillerdir. Toplum içinde yeteri kadar önem gösterilmemesi onların haklarının elinden alınması demektir. Toplumumuzun her kesimini görmeli, onların hayatını kolaylaştırmamız gerekir. Engelli olanlar doğuştan veya sonradan başlarına gelenlerden dolayıdır. Hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu düşünürsek empati kurmamız gerekir. Kendimiz için istediklerimizi onlar içinde istemeliyiz.

Sağlıklı olduğumuz engelli olmayacağımız anlamına gelmez. Başımıza türlü türlü olaylar gelebilir onlardan birisi olabiliriz. Bugün engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırırsak aslında kendi geleceğimizi kolaylaştırmış oluruz. Her insan eşit olamayabiliyor. Onların bizden daha çok imkanlara ihtiyaçları vardır. Zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında yardımcı olabiliriz. Yapacağımız en ufak bir şey dahi katkı da bulunulmasını sağlar.

Bazen bir gülümseme bile onları mutlu etmeye yeter. Günlük hayatımızda biz bile zorluklarla karşı karşıya kalıyorsak onların karşılaştığı zorluklar oldukça fazladır. Manevi anlamda yardımcı olduğumuz gibi imkanımız varsa maddi anlamda da yardımcı olmalıyız. Engellileri hor görmemeli hoşgörü ile yaklaşılmalıdır. Devletimiz, ülkemiz hepimizin olduğu için onların fark edilerek görülmesini sağlamalıyız. Ülkemizde yüz kişiden 4 kişisi engelli olduğunu biliyoruz ama bunları sokakta görmüyoruz. Onlar için aslında gerçek engelin biz olduğumuzu bilmeliyiz. Toplum tarafından bakış açısı değişmediği sürece onların hayatlarını değiştiremeyiz.

Unutmayalım ki hepimiz engelli adayıyız, çocuğumuzun sağlıklı mı olacağını bilemeyiz. Bugün hor görürsek yarın bizim başımıza gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu