Genel Kültür

Eski Uygarlıkların Kullandığı Sayılar

İlkçağlarda insanlar iletişim ve bazı duygu ve düşüncelerini ifade etmek için sayı sistemlerini kullanmaya başlamışlardır. Avladıkları hayvanlar ile ilgili çeşitli bilgiler paylaşmış ve duvarlar çeltikler atarak kendilerini göstermişlerdir. İpe düğüm atarak yada çakıl taşlarının üstünü çizerek düşüncelerini göstermişlerdir. Yaşayan insanlar çeşitli varlıkları resmetmek için duvarları tablo gibi kullanmışlardır. Yuvarlak çakıl taşlarına sahip olarak bunlara çentik atarak gösterdiler.

İnsanlar kil tabletlerin üzerine çizikler atmıştır. Ağaç Çallarına attıkları çentikler ile birlikte sayılı sistemlere geçiş yaptılar. İlkçağ insanların kullandığı çeşitli işaretler doğrultusunda rakamlarla düşünceleri ifade etmişlerdir.

Çizikler sayesinde ifadelerde bulunarak duygu ve düşüncelerini göstermişlerdir. Günümüzde sayı sistemleri semboller doğrultusunda gerçekleşti. Bugün dört kalemi o zamanda sen sembolü ile ifade edilir olmuştur.

En eski sayı sistemleri tarihte ilk olarak Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. M.Ö. 3300 yıllarına kadar gerilemişlerdir. Sayma sistemleri mağaralarda çeşitli unsurlarla kullanıldı. Eski Mısırlılar rakam ve sayılarla bazı sembollerin yan yana getirilmesi sonucunda elde edilir olmuştur. Sağdan sola doğru eşitli ifadelerde bulunmuşlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu