Genel Kültür

Eskimolar Nasıl Yaşarlar

Eskimolar kuzey kutuplarında yaşayan insan topluluklardan birisidir. Dondurucu soğuklara rağmen kutuplarda yaşamayı başarmışlardır. Günümüzde Eskimolara benzer çeşitli topluluklar yaşamlarını devam ettirmektedir. İnuitler günümüzde Grönland, kanada, ABD ve Rusya sınırlarındaki soğuk bölgelerde yaşamaktadır.

Eskimolar besin ihtiyaçlarını avcılık yaparak sağlarlar. Gerek beslenmesi olsun gerekte bir çok alanda faaliyetlerini göstermiştir. İglo denilen evler kubbe şeklinde olup kutuplarda soğukta etkilenmelerinin önüne geçer. Bir kapısı dışarıda olup içeri girdikten sonra dış kapıyı kapatarak içeri de bulunan yer altından dışarıya olan kapıyı da dışarı çıkmak için kullanırlar. Soğuktan etkilenmelerini bu sayede koruyarak yaşamlarına devam ettirebilir olmuşlardır. Kara ulaşımında bir yere gitmek istediklerinde köpekler aracılığı ile kızaklardan yardım alınır. Ağaçlardan yapılan kızakları köpekler çekerek uzun mesafe yolculukları yapmaları mümkündür.

Soğuktan korunmak için iglo evlerinin dışında kürkle kaplı elbiseleri olmaktadır. Avladıkları hayvanların derilerini alarak kendilerine elbise yapmaktadırlar. Soğuğa karşı bu sayede dayanıklı olup kutup bölgelerinde yaşamlarını uzun yıllar boyunca devam ettirmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu