e-Okul Ödev

Evrendeki En Büyük Gezegen Hangisidir Adı Nedir

Evrende sayısız galaksi yer almaktadır. Biz samanyolu galaksisinde bulunmaktayız. Bizim kendi galaksimizde milyonlarca yıldız, gezegen, güneş sistemi yer almaktadır. Galaksimiz o kadar büyük olduğu gibi evrende sayısız olması insanların aklı alacağından çok daha fazla olduğunu gösterir. Güneş sisteminde hareket eden dünyamız toz taneciğinden dahi daha küçüktür. Bir çok takım yıldızları, galaksiler evrenimizde bulunur.

İnsanlar evreni tam olarak araştıramadığı gibi ne kadar büyük olacağını akli hayali almıyor. Bilim insanları araştırmalarına devam ediyor, yeryüzünde kurulan devasal teleskoplar sayesinde gözlemlemelerde bulunmaktadır. Herkül Takım Yıldızı’nda gözlemlenen ve Jüpiter’den yaklaşık %70 daha büyük gezegen tespit etmişlerdir.

Evrende şuana kadar tespit edilen en büyük gezegen TrES-4 kod adına sahip 7 milyon ışık yılı uzaklıktadır. Yer yüzeyi sıcaklığı milyonlarca derece ile ölçülmektedir. Takım yıldızı etrafındaki dönüşü 3,5 günde tamamlamakta, bir yıl bir haftan daha kısa zamanda bitmektedir. Evrenin en büyük gezegeni olarak kitaplarda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu