Genel Kültür

Farklılıklara Neden Saygı Göstermeliyiz

Dünya üzerinde insan farklılıkları oldukça fazladır. Birbirlerinden farklı fiziksel özelliklere sahip olarak kendilerini gösterir. Farklılıklar her insanın taşıdığı özelliklerdir. Kendimiz için olduğu gibi başkalarının farklılıklarına saygı gösterilmesini bekleyebiliriz.

Çeşitli özelliklere sahip olan insanlar dünyaya gelebilir. Din, dil, cinsiyet, ırk, yaşadıkları yerler ve eğitim gibi her şekilde farklılık görülür. Doğarken onların elinde olmayarak dünyaya geldikleri bilinmelidir. Herkesin farklılığı olacağından kimsenin dışlanmaması gerekir. Ten renginden dolayı ikinci sınıf insan sayılmamalı. Ailesinin özelliklerini taşıyarak gelecek nesillere taşınırlar. Kültürlerinin farklılıkları onların dünyaya geldikleri yerden dolayı kaynaklanır. Her insan özgürce yaşamayı hak eden kişilerdir. Özelliklerine saygı gösterilerek önemli yerlere taşınmalıdır.

İnsanların farklılıklarına saygı göstersek toplum içinde farklılıklarını görmezlikten gelirler. Yüzü kara diye insan dışlanmamalı, yaptıkları ve yapacakları düşünülerek insanlar hakkında karar verilmeli. Doğru kararlar insanları yücelterek başkaları tarafından saygı görmesinin en büyük destekçisi olur. Saygı görmek için mutlaka saygı gösterilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu