Genel Kültür

Faydalı Mutasyon Nelerdir

Mutasyon tıp alanında genetik çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Mutasyon olayı canlılarda çok rastlanılan bir durum değildir. Mutasyona uğrayan canlılar belli değişiklikler geçirdiği için bu olay onlara zarar verebilmektedir.

Mutasyon oluşumları ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi “nokta” mutasyonu bir diğeri ise “kromozom” mutasyonu olarak adlandırılmaktadır. Olağan dışı oluşan farklı mutasyon tipleride vardır. Nokta mutasyonları genellikle DNA’nın küçük bir kısmında görülmektedir. Nokta mutasyona örnek olarak bir veya daha  fazla baz sırasının kopması veya yer değiştirmesi gösterilebilir.

Kromozom mutasyonun oluşması o bölümden bir parça kopması yada crossing-over esnasında parçaların yer değiştirmesi olaylarıyla oluşur. Bu tür durumlar nokta mutasyonlara nazaran daha etkili ve tehlikelidir.

Mutasyon diye adlandırılan bu olaya birkaç örnek verelim, Down Sendromu, Altı Parmaklılık, Beyaz Saç ve Beyaz Ten bu olaya örnek olarak gösterilebilir. İnsan için bu hastalıklar genellikle çok kötüdür ve ölümle sonuçlanabilen durumlar oluşturabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu