Genel Kültür

Fizik Kurallarının Günlük Hayatımızdaki Yeri

Fizik kuralları hayatımızda bir çok yerde kullanmaktayız. Okula giderken yürürken dahi fizik kurallarından faydalanırız. Hareket etme ve sürtünme kuvvetinin etkisi ile belirli noktalara ulaşırız. Yerçekiminin etkisi doğrultusunda yere basmamız sağlanır. Fizik kuralları tüm anlamıyla kullanımı gerekmektedir.

Örneğin şimşeğin çakmasından ampulün yapmasına kadar fizik kuralları gözlemlenir. Elektriğin incelenmesinde merceklerin hareketinden, gökkuşağının oluşumundan ışığın camı kırmanda geçmesi fizik bilimi ile açıklanır. Metaller ve çeşitli maddelerden yararlanılarak oluşturulan sonuçlar fizik kurallarının göstergesidir. Musluktan su akması, suya uygulanan basınç durumu sayesinde gerçekleşir. Örneğin arabaların hareket etmesi ve durması gerektiği yerde frene basması sürtünme kuvvetinin etkisi doğrultusunda sağlanır.

Bu tür araştırmalar yapılması temel olarak fizik kurallarına bağlı gerçekleşir. İnsanların yaşamları ve hayatları fiziğin temel kurallarının etkisinde gerçekleşir. Farkında olmadan yaptıklarımız ve yapılanlar fiziğe bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu