Menu

Fiziksel ve Kimyasal Sindirime Örnekler

Sindirim iki şekilde meydana gelir. Fiziksel ve kimyasal sindirim konusunda size bilgi vererek örneklerle açıklayacağız. Her gün farkında olmadan dahi defalarca kez kimyasal sindirim yaptığımıza şahit olabiliriz. Bunlar yediğimiz yiyeceler, ağzımıza aldığımız her parça da farkedilebilir.

Fiziksel sindirim
Büyük boyutta olan besin parçalarının mekanik sindirim uygulanarak küçülmesidir. Örneğin mekanik sindirimde büyük ekmek lokması ağzımızın içinde parçalanarak küçük parçacıklar haline gelmesidir. Mekanik sindirim dişlerimiz tarafından gerçekleştirilen uygulamadır. Elmayı dişlerimiz yardımıyla parçalayarak küçük hale gelmesidir. Yediğimiz her yiyeceği ağzımızda çiğnediğimiz sürece fiziksel sindirim meydana gelerek gerçekleşmektedir.

Kimyasal sindirim
Besin parçaları fiziksel sindirimden geçtikten sonra boğazımızdan midemize geçer. Midemizde parçalar eritilerek birbirlerinden ayrılarak sindirimi yapılır. Kimyasal sindirim sayesinde yapı taşı elde edilerek gerçek kimyasal sindirim meydana gelmiş olur.

Kimyasal sindirimde enzim adındaki sıvılar sayesinde gerçekleşir. Besinleri yapılarına ayırarak sindirilmesi sağlanılır. Besin parçacıklarının parçalanarak sindirilmesi için uygun hale gelmesinde gerekli olacaktır.


1 Yorum Yazılmış
  1. ziyaretçi Cevapla

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.