Genel Kültür

Fosil Yakıtların Zararları Nelerdir

Fosil yakıtların kullanımı hayati olarak önem taşıyor. Neler olduklarına bakacak olursak değerlerini çok daha iyi anlayabiliriz, bunlar kömür, doğal gaz, petrol olurlar. Günlük hayatımızın her alanında sıklıkla kullanmaktayız. Kaynaklardan faydalanarak kolay bir yaşama sahip olabiliriz. Bizlere fayda sağladıkları gibi aşırı bir şekilde kullanımının zararları da olacaktır. Fosil yakıtlar bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa faydadan çok zarara sebep olacaklardır.

Fosil yakıtlar doğaya zarar vererek mevsimlerde değişikliklere, iklimlerde farlılık, hava kirliliği, oksijenlerin azalması, ozon tabakasında delinmeler, asit yağmurları, toprakların verimsizleşmesi, çeşitli hastalıklara, dünya üzerinde fosil yakıtlar için savaşlara sebep olur.

Sadece ülkeleri, kişileri etkilemediği günü dünyanın dengesinin değişiminin de sorumlusudur. Tasarruflu kullanılması ile çevremize minimum zarar vermiş oluruz. Düzenli ve az tüketim bunların oluşmasına kısmen olsa da engellenmesini sağlar.

fosil yakitlar 1

Fosil Yakıtların Zararları

Fosil yakıtların kullanımı hem dünyaya hem çevremize zarar verir. Global çevresel sorunları beraberinde getirir. Fosil yakıtlar yerine çevre dostu yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalı.

  • Fosil yakıtların kullanımı ile çevreye zararlı gazlar salınır. Zararlı gazlar doğanın ve çevrenin dengesini bozar.
  • Fosil yakıtlardan kullanımı solunum yolu hastalıklarına sebebiyet verir.
  • Fosil yakıtların deniz yolu ile taşınmasında meydana gelen kazalar deniz kirliliğine yol açar
  • Fosil yakıtlardan kaynaklı ülkeler arası savaşlar yaşanmaktadır. Ülkeler sömürge altına alınarak yeraltı kaynakları yağmalanmaktadır.
  • Küresel ısınmaya neden olur.
  • Asit yağmurlarına neden olur.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu