Genel Kültür

Geceleri İçerisinde Fazla Miktarda Yeşil Bitki Bulunan Kapalı Ortamlarda

Geceleri özellikle kapalı ortamlarda yeşil bitkilerin bulunmasının bizlere ne gibi sakıncaları olabilir? Aklımıza evimizde genelde uyuduğumuz ortamlarda bulunan bitkiler gelecektir. Bitkilerin evde yetiştirilmesi önemli olabilir yalnız kapalı ortamlarda bitkilerin bulundurulmaması gerekir. Özellikle uyuyacağımız ortamlarda bitkilerin bulunması sakıncalı olur.

Bitkiler gündüzleri fotosentez yaparak oksijen üretirken geceleri ise oksijeni alarak dışarı karbondioksit vermektedir. Geceleri bulunduğumuz ortamda yeşil yapraklı çiçekler oksijeni azaltacağından dolayı odanın havasız kalmasına sebep olur. Oksijen yetersizliğinden dolayı sağlığımız olumsuz etkileneceği gibi kendimizde bundan etkilenmemiz kaçınılmaz hale gelir. Sağlıklı yaşam sürdürebilmek için kendimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Odamızda yeşil yapraklı bitkiler tutmamalı ya da bulunsa dahi camımız açık olmalı ki içerideki oksijen miktarı azalmasın.

Bir Yorum

  1. Bu bir mit’dir. Kulaktan kulağa yayılmış bir yanlıştır. Geceleri oksijen soluyup karbondioksit verdikleri doğrudur, ancak bir bitki veya birkaç bitki bir insandan daha fazla oksijen solumaz, dolayısıyla insan sağlığı için de bir zararı olamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu