Genel Kültür

Gemiler Suda Nasıl Yüzer

Gemilerin yapımında dahi demirden oluşmaktadır. İçi boş olduğu halde dahi binlerce ton ağırlığa ulaşabilmektedir. Devasal ağırlığa ulaşan gemiler neden suda batmaz? Bunun açıklaması fizik kuralları gereğince belirtilmiştir.

Cisim suda batmayarak suyun üstünde durabiliyorsa eğer suyun kaldırma kuvvetine eşit olmaktadır. Gemilerin alt kısımlarının hacimleri genişletilmiş olması suyun kaldırma kuvvetine doğrudan gelerek geminin suyun üstünde kalmasını sağlamaktadır. Gemi kendi ağırlığını su üstünde dengelemesi üstünde kalmasını sağlıyor. Geminin su üstünde devrilmende durabilmesini sağlayan özellik ise denge olmaktadır. Bu sayede geminin alt kısmına ağırlık koyarak zarar gelmesinin önüne geçilir. Geminin altına safra adındaki kurşunlar dökülerek koruma altına alınır.

Ağırlığın yüzeye dağılması sonucunda batması çok daha zor olur. Düz bir demir parçasını suya attığımızda suyun dibine gömülür. Bizde bunu geniş bir alana dağıtarak suya attığımızda suyun üstünde yüzdüğüne şahit oluruz. Boş bir konserve kutusunu suya atarak denemesini yaparak sonuca ulaşmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu