Genel Kültür

Gıybet ve İftira Arasındaki Fark Nedir

Gıybet ve iftira karıştırılan kelimelerdir. Fakat iki kelime birbirinden çok farklı anlanmalara sahiptir hatta zıt bile sayılabilirler. Her iki hareket de hoş olmayıp, gıybet ve iftiradan uzak durulması hem toplumsal hayat hem de dini inançlar açısından önem arz etmektedir.

Gıybet Nedir?
Dedikodu anlamına gelen gıybet bir olay hakkında konuşmaktır. Önceden olmuş bir olay hakkında olayı yaşayanlar o ortamda yokken konuşmaya gıybet denir. Gıybette yorum yoktur. Olan bir olay daha sonra yaşayanlar ortamda yokken konuşulur. Tahmin yürütme gibi şeyler gıybette yapılmaz. Bir kişinin duyduğu şeyi aynı şekilde gelip başka bir kişiye anlatmasına da dedikodu denir. Yalnızca bu durumda önemli olan farklı ve yalan yanlış şeylerin anlatılmamasıdır.

İftira Nedir?
İftira bir kişinin yapmadığı bir şeyi sanki yapmış gibi birine anlatmaktır yalnız illa birine anlatmak gerekmez kendisine söylemek de yeterlidir. Yapmadığı şeyle suçlanan bir kişi iftiraya uğramış sayılmaktadır.

Gıybet ve İftira Arasındaki Fark Nelerdir?
Gıybet olan bir olayı daha sonra olduğu şekilde birine anlatmaya iftira ise olmamış bir şeyi olmuş gibi göstermeye denmektedir. Toplumda iki durumda hiç hoş karşılanmaz. Fakat iftira gıybetten çok daha kötü karşılanan bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu