Sağlık

Güneş Alerjisi Belirtileri

Beyaz tenlilerin özellikle güneş altında kalması sonucunda ortaya çıkan kızarıklık ve kabarcıklardır. Güneşe hassasiyet olan kişilerin kaşıntının yanı sıra ortaya çıkmaktadır. Güneş alerjisinden dolayı kişiler şapka benzeri veya güneşten koruyucu kremler sürerek güneşe çıkabilirler.

Beyaz tenli olanlarda güneşe olan hassasiyet daha fazla olmaktadır. Güneşe çıkmaları ile alerjik etkilerin görülmesi an meselesi olmaktadır. Şişkinliklerin yanı sıra kaşıntı ve rahatsız edici durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle öğle vakitlerinde güneş ışınlarının dik açıyla gelmesinden dolayı etkilenmemeleri adına güneş kremlerini sürerek dışarı çıkabilirler.

Güneş alerjisi ileri derecede olan kişiler güneş koruyucu kıyafetin yanı sıra tedaviye uygun elbiseler giymesi mümkündür. Hafif güneş enerjisi vakalarından iyileşme süreci ileri boyutlarda olabilir.

Güneş alerjisinin belirtileri;
Belirli bölge içinde kaşıntı ve ağrı,
Kızarıklık,
Cilt üzerinde çatlakları ve yumrular,
Çatlama, kabuklanma ve kanama durumları,
Ciltte kabarcık oluşumu.

Güneş enerjisine maruz kalan kişilerde saatler içinde etkisi görülebilir. Doktora görünerek gerek koruyucu kremler alıp güneşin etkilerinden kendilerini korumaları mümkün olur. Kullanılan ilaç türlerinde tedavi ve bazı ilaçlar sayesinde korunmaları mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu