Genel Kültür

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ekonomik olarak sanayileşme yeterince gelişmediğinden dolayı insanlar yaşamlarını tarım ve hayvancılık ile sürdürmüştür. Güvenliğin yeterince sağlanmamasından dolayı insanlar tarım ve hayvancılık alanında kendilerini göstermişlerdir.

Tarım
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin topraklarının %40’lık kemsi ekili ve dikili alanlardan oluşmuştur. Üçte biri tarımcılık için ayrıldığı görülmektedir. İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için tarımcılık yapmakla uğraşmışlardır. Bölgede akarsu, vadi, göllerin az olması tarımcılıkta sulama alanında sıkıntı çekmelerine sebep olmuştur. GAP ile beraber bölgenin sulama alanlarının yaygınlaşarak tarıma destek verilmiştir.

Bölge; Pamuk, antep fıstığı ve kırmızı mercimek üreti­minde Türkiye’de ilk sırayı alır. Bölgede üzüm, zeytin, tahıl, tütün, susam ve nohut yetiştiriciliği yapılır.

Hayvancılık
Tarımcılıkla uğraşanlar yanı sıra hayvancılıkla uğraşmaktadır. Kırsal alanların yoğunluğundan dolayı küçükbaş, büyükbaş hayvancılık gelişmiştir. Ülkemizde hayvancılığın önemli kısımları bu bölgelerde yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu