Genel Kültür

Güzel Sanatların Toplumların Gelişmesinde Katkısı Var mıdır

Ulu önderimiz Atatürk sanata önem veren liderlerden biridir. Şu sözlerle sanata olan ilgisini tarif etmiştir “sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir”. Sanatın geliştiği bir ülkede insanlar yaratıcı hizmetkar olurlar. Nice toplumlar sanat alanında önemli bir yerlere gelmiştir. Yaptıkları çalışmalar insanlığın gözlerini açmıştır.

Ekonomik, sosyal, siyasi faktörler hayatımızda olduğu kadarda sanat insanlığa yol verir. Sanat ekonomiden daha önemli yere sahiptir. Hayatımızda nereye baksak güzel sanatlar dallarından ortaya çıkmış eserleri görürüz. İnsanlığın ne uğruna yaşadığını gösterir. Duygu ve düşüncelerin aktarıldığı sanat eserlerini tanıyarak yakından tanırız. Sanat kendi kendine bir bütünün parçasıdır.

Sanat gelecek nesillere bırakılacak en önemli miraslardan biridir. Toplumsal gelişmeler arasında ihtiyaçtır. Sanatın dili olmadığı gibi anlatımında dili olmaz. Her ulusun kendisine özgü farklı sanatsal çalışmaları da olmaktadır. Türklerin kendisine özgü sanatsal çalışmaları babadan oğula geçecek şekilde olmuştur. El sanatlarında insanlar geliştirerek mesleğinin inceliklerini oğluna aktarmaktadır. İnsanlar arası bağların kuvvetlenerek ilişkilerin gelişmesi için ortak değerlere ihtiyaç vardır. Sanat her milletin ortak değerlerinden biridir. İnsanları bir arada buluşturmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu