Genel Kültür

Hacı Bektaş-ı Veli Hayatı ve Edebi Kişiliği

Asıl adı Seyit Muhammet Bin Ata olan Hacı Beştaş-ı Veli, Bektaşi tarikatının kurucusudur.

Hacı Bektaş-ı Veli Kimdir?

13. yüzyılda yaşayan Hacı Bektaş-ı Veli Horasan’ın Nişabur kentinde doğmuştur. Lokman Perende’nin öğrencisidir ve Yeseviliğin halifesi kabul edilmektedir. Kırşehir’in Sulucakarahöyük köyünde Bektaşi tarikatını kurmuştur. Bu tarikat yeniçeri ocağı çevresinde örgütlenmiştir. Yeniçeriler Hacı Bektaş’ı çok önemsemişlerdir. Dönemin padişahları tarafından da saygı görmüş ve sevilmiştir. Hacı Bektaş halka doğru yolu göstermeyi kendine amaç edinmiştir ve değerli öğrenciler yetiştirmiştir. Bu sebeple halkın sevgisini toplamıştır.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin Edebi Kişiliği
Eserlerinde sevgi, hoşgörü ve tasavvuf konularını kitaplarına taşımıştır. Makalat adından çok önemli bir eseri vardır. Bu eser tasavvuf yollarından bahseder. Farsça olan bu eserin orijinali bunamamıştır.

Kitâbu’l-Fevâid, Şerh-i Besmele, Şathiye, Makâlât-ı Gaybiye ve Kelimât-ı Ayniye gibi önemli eserlere imza atan Hacı Bektaş eserlerinde genellikle tasavvufi konular işlemiştir.

Yalnızca, yazdığı eserler ile değil, döneminde yetiştirdiği öğrenciler ile de büyük önem arz etmekte olan Hacı Bektaş-ın etkileri günümüze kadar sürmüştür.

13. yüzyılın sonlarına doğru vefat ettiği bilinen Hacı Bektaş’ın mezarının Hacı Bektaş Dergâhında bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu