Genel Kültür

Halide Edip Adıvar Kimdir

1884 doğumlu olan Halide önemli yazarlarımızdan biridir. İstanbul’da büyüyen Halide Amerikan kolejinden mezundur. Farklı okullarda öğretmenlik görevinde bulunmuştur. Özellikle kurtuluş savaşı zamanında kendisinin etkili konuşmaları ile halkın beğenisini kazanmıştır.

Kocası Adnan Adıvar ile birlikte Anadolu’ya gidip Atatürk’ün yanında yer alınmıştır. Savaş yıllarında yurt dışına çıkıp bağımsız milletvekilliği yapmıştır.Gazete, dergi ve çeşitli türlerde yazarlık yapmıştır. Sinekli bakkal adlı eseri ile ödüle layık görülmüştür. Bütün eserlerinin kahramanı genelde kadınlardır.

Adıvarın eserleri Türk insanı verdiği bir yenilik olarak görülmektedir. Milli edebiyat dönemi yazarlarındandır. Dönemin özellikleri taşımaktadır. Eserlerinde amaç milli edebiyat dönemini yansıtmaktır. Eserlerindeki dil genellikle anlaşılır bir dil tercih etmiştir ki halk okuyup bilinçlensin. Ayrıca kendi kurtuluş savaşına katılmıştır. Eserlerinde toplumsal, siyasal, düşsel bir örgüt içinde hissedilmiştir.

Batı edebiyatını görmüş fakat batı edebiyatının aynısı yansıtmayan bir yazardır. Kurtuluş savaşında şahit olduğu olayları romanlarına konu edinmiştir.

İlk başta aşk konusunda yazan Adıvar daha sonraki zamanlarda kendi hayatından izleri yansıtmıştır. En son ki zamanda ise kurtuluş savaşını anlatmıştır.Eserleri ise, harap mabetler, seviye talip, dağa çıkan kurt, handan, yeni turan, son eseri, ateşten gömlek, kalp ağrısı, Zeynonun oğlu, sinekli bakkal, yol palas cinayeti, tatarcık, sonsuz panayır, hayat parçaları, akile hanım sokağı, Kenan çobanları, türkün ateşle imtihanı, mor salkımlı ev gibi birçok karışık türde eseri günümüze kadar gelmiştir. Başarılı bir yazardır. Ayrıca zamanın en iyi kadın savunuculardandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu