Genel Kültür

Hayatımızdaki Kurallar Nelerdir

Toplumun ve grupların düzen içinde yaşamalarını sağlayan değerler kurallardan geçer. Her insana karşı eşit ve adil şekilde uygulanan kurallar sorunların önüne geçmesini de sağlamaktadır. İnsanların başkalarının hak ve özgürlüklerini kısıtlamasını önleyerek rahat bir yaşama ulaşmasını sağlamaktadır. Toplum içinde her türlü kural insanların yaşamını daha özgür ferah hale getirir. Özgürce yapabileceklerini bilerek kurallar çerçevesinde yaşamlarını sürdürürler.

Topluluk halinde yaşanıldığı zaman insan kendi hayatına saygı bekler. Bunları düzenleyen kurallar olduğundan insanların yaşamlarını kısıtlamadan insani ihtiyaçlarını giderebilecek türden olmalıdır. Kurallara herkesin eşit şekilde hassasiyet göstererek istemedikleri zaman keyfi davranmamaları gerekir. Her insan kendisine karşı saygı duyulmasını istemektedir. Her birey kurallara uyarak toplumun düzenini belirleyici kuralları bilmelidir. Saygı değer bir yaşama ulaşmak için kendimize uygun olan toplumsal kuralların olduğu yerde yaşamamız gerekir.

Örneğin topluluk içinde yemek yerken ağzımızı açık şekilde değil de kapatarak yemeliyiz. Ağzımızdakileri başkalarının görmesi hoş olmadığı gibi onları rahatsız eder. Mesela okullarda öğrencilerin giriş ve çıkış saatlerinin belli olduğunu bilmek gibidir. Zamanında gidilir ve zamanında çıkılarak eğitimimizi almış oluruz. Bunlar hayatımızı belirleyen kurallardan olup daha iyi bir yaşamın göstergesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu