Menu

Hayvansal ve Bitkisel Besinlere Örnek

Bitkisel Besinler Nelerdir, Bitkisel Besinlere Örnekler

Hayvansal ve bitkisel besinler kendi arasında gruplara ayrılmaktadır. İnsanların temel besin ihtiyaçlarının kaynakları olarak görülüyor. Canlılar gerekli karbonhidrat, protein gibi maddeleri hayvansal ve bitkiler ürünlerden almaktadır.

Hayvansal Besinler
Besin ve mineral bakımdan yüksek olan gıdalardır. 100 gram ette ortalama 15-20 gram arasında protein bulunmaktadır. Etin içinde bol miktarda fosfor, demir ve bakır gibi minerallerin ve D, B vitaminleri var. Vücudumuzun gelişmesi ve sağlığını koruması için hayvansal besinlere ihtiyaç duyarlar.

Et, balık, tavuk, piliç, yumurta, süt, peynir gibi ürünler hayvansal besinlerdir. Hayvanlardan elde edilen ürünlerden yapılan besinlerin hepsi bu sınıfa dahil olurlar.

Bitkisel Besinler
Bitkiler denildiği zaman aklımıza tarım ürünleri gelecektir. Tarım ve topraktan yetişen ürünlerin hepsi bitkiseldir. Hayvanlar dışında elde edilen ürünleri gösterir. Vücudumuzun çeşitli minerallere sahip olurlar.

Bitkisel besinleri örneklendirecek olursak tahıllar, pirinç, mısır, çavdar, arpa, darı, yulaf, nohut, bulgur, fasulye gibi ürünler bitkisel ürünleri gösterir.


8 Yorumlar
  1. duygu Cevapla
    • duygu Cevapla
    • aslı cristin Cevapla
  2. burcu Cevapla
  3. bilinmez Cevapla
  4. bahar Cevapla
  5. buse Cevapla
  6. hayat Cevapla

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.