Bilgi

Hint Astrolojisi Nedir? Hangi Burç Olduğunuzu Öğrenin

Hint astrolojisi 5000 yıl geçmişe sahiptir. Kendisine ait takvimi olan Hint astrolojisinde hangi burç olduğunuzu doğum tarihine göre öğrenebilirsiniz. Hangi burç olduğunuzu merak ediyorsanız işte..

Yıldızların yer olayları üzerindeki ilişkisini belirtmeye ve bu etkileri göz önünde bulundurarak geleceği önceden bildirmeye dayanan falcılık sanatına astroloji denir. Astroloji halk arasında yıldız bilim veya müneccimlik olarak da bilinmektedir.

Hint Astrolojisi Nedir?

Hint Astrolojisi, diğer adıyla Vedik Astroloji veya Jyotish, geçmişi çok eskilere dayanan, Hindistan kaynaklı bir astroloji türüdür. Jyotish Sanskritçede ışık anlamına gelmektedir. 5000 yıl öncesinde kayda alınmaya başlandığından tarihi 5000 yıl olarak kabul edilmektedir. Daha öncesine ait kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Hint Astrolojisi’nin kendine ait bir sistemi vardır. Bu sistemde özel matematiksel hesaplar, özgün detaylar bulunmaktadır. Batı Astrolojisi olarak bilinen yaygın sistemden farklı olarak esas alınan, Güneş değil Ay’dır. Ay kişinin duygularının, düşüncelerinin ve zekasının temsilcisidir. Bu farkın sebebi doğuda Güneş’in yakıcı etkisi sebebiyle merkeze konulmak istenmemesidir. Vedik, genel olarak sağlık, aşk, para gibi konularda haberler verir ve geleceği nasıl yönlendirmemiz gerektiğini anlatır. Bu astroloji türünde yükselen burç oldukça önemlidir ve Ay Burcu adıyla da bilinmektedir. Gelecekte ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğiniz ve bu sorunların üstesinden nasıl geleceğinize dair bilgileri Ay burcu verir. Bunun yanı sıra kişilik, yükselen burca göre belirlenmektedir.

MEŞHA

(14 Nisan – 14 Mayıs)

VRİŞHİBHA

(14 Mayıs – 14 Haziran)

MİTHUNA

(14 Haziran – 14 Temmuz)

KARKA

(14 Temmuz – 14 Ağustos)

SİMHA

(14 Ağustos – 14 Eylül)

KANYA

(14 Eylül – 14 Ekim)

TULA

(14 Ekim – 14 Kasım)

VRİŞCHİKA

(14 Kasım – 14 Aralık)

DHANUS

(14 Aralık – 14 Ocak)

MAKARA

(14 Ocak – 14 Şubat)

KUMBHA

(14 Şubat – 14 Mart)

MİNA

(14 Mart – 14 Nisan)

Vedik ve Batı Astrolojisi Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

Vedik Astroloji’nin Batı Astrolojisi’ne oranla daha doğru bilgiler verildiğine inanılmaktadır. Buna karşın iki sistemde de 12 burç bulunmaktadır ve oğlak burcu dışında tüm simgeler aynıdır. Burçların başlangıç ve bitiş tarihleri ise farklılık göstermektedir. Örneğin Batı Astrolojisi’nde koç burcu 21 Mart – 20 Nisan arasında iken Vedik Astrolojisi’nde 14 Nisan – 13 Mayıs arası kabul edilmektedir. Hint Astrolojisi’nde Dashalar adı verilen yaşam haritası, daha isabetli tespitler yapmasıyla bilinir. Dasha Hint Astrolojisi’nin temelini oluşturur. Hayatı yöneten gezegensel dönemlerdir. Bir diğer önemli fark ise Vedik Astrolojiisi’nde Neptün Uranüs gibi gezegenlerin hesaplamalarda kullanılmamasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu