Genel Kültür

İbrahim Müteferrika Neyi İcat Etmiştir

İbrahim Müteferrika tarihte önemli buluşlardan birisini bulmuştur. 1674-1745 yılları arasında yaşayan Masar asıllı Osmanlı müteferrika, matbaacı, yayımcı, yazar ve çevirmendir. Osmanlı döneminde basımevi kuran ve Türkçe kitap yayımlayan ilk kişidir.

Yaptığı icat ile dünya ülkelerine yol göstermiştir. Matbaa denildiği zaman İbrahim Müteferrika aklınıza gelecektir. Sarayda görev alan padişah, vezirin işlerine bakan, yabancı devlet adamları ile çevirmenlik yapan bilge insandır. Türkiye’ye davet edildi ve işlerini yapmak için matbaa kurmak istedi. İlk kez Marmara Denizi Haritasını matbaayı başlamıştır.

Mehmet Sait Efendi Paris’te iken matbaayı ziyaret etmiştir. İstanbul’a döndüğünde çalışmalar başlatılmasını planlamıştır. İbrahim Müteferrika ile tanışması sonucunda matbaa kurulması için çalışmalara başlatıldı. Matbaanın açılması dini olmayan eserlerin basımına izin verildi. İlk Matbaanın kurulumu 16 Aralık 1727 yılında Darü’t-Tıbâati’l Amire adlı matbaa kurulmasına başlanmıştır. Kağıt fabrikası kurularak matbaada ilk basın kitap Vankulu Lügatı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu