Genel Kültür

İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Ürünler

Ülkemizin ortasında yer alan yedi coğrafi bölgelerden birisi olarak yer alıyor. İç Anadolu Bölgesi Yetiştirilen Tarım Ürünleri bakımından oldukça zengindir. Ülkemizin bir çok üretimi bu bölgede yetiştirilen tarım ürünlerince karşılanır. İç Anadolu Bölgesi Tarım Ürünleri bakıldığı zaman temel gıda ihtiyaçlarını gösteriyor. Anadolu olması orta kısmında olup burada var olmasından geliyor. İç Anadolu bölgemiz 151.000 km² alana sahiptir. Ülkemizin toprakları %21’ini kaplıyor. Bölge tarımsal alan bakımından oldukça zengindir.

İç Anadolu Yetişen Tarım Ürünleri
Tahıl (Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf)
Şeker Pancarı
Elma
Armut
Sebze ( Baklagiller, Fasulye, Nohut, Mercimek, Bakla)
Ayçiçeği
Badem
Patates

Toprak bakımından oldukça geniş olmasından dolayı iç bölgesinde Orta Anadolu denir. İç Anadolu Bölgesi bakımından geniş toprakları olmasından dolayı tarım yetiştiriciliği yoğun şekilde yapılıyor. Bölgede sanayi gelişmemesinden dolayı daha çok insanlar tarım ve hayvancılık üzerine yoğunlaşmışlardır. Diğer bölgelere komşu oldukları gibi sınırlardır. Yetişen tarım ürünlerinin ticareti buradan yapılabilir.

Tahıllar: Buğday ve arpa üretimi genelde Konya Ovasında yapılarak Ankara, Yozgat ve Kayseri ilini takip eder.

Baklagiller: Nohut, fasulye ve yeşil mercimek gibi baklagillerin üretimi vardır. Yetiştirilen yerleri Konya ve Yozgat ülke içersinde mercimek üretiminde ilk sırayı almıştır.

Patates: Üretim bakımından Anadolu Bölgemiz ilk sırada yer alıyor. Patatesin üretildiği yerler Niğde ve Nevşehir illerinde üretilip. Patateslerin volkanik arazilerin açısı bakımından elverişlidir.

Şekerpancarı: Suya ihtiyaç duyduğundan dolayı Konya, Eskişehir ve Aksaray gibi illerimizde üretimi yapılıyor. Tarım alanı bakımından oldukça geniş alana sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu