Genel Kültür

İç Anadolu’nun Coğrafi Özellikleri

İç Anadolu bölgesi yeryüzü şekilleri gereğince sade ve engebesiz alanlara sahiptir. Çeşitlilik olmayarak araziler düz yerlerden oluşur. Ulaşım konusunda oldukça elverişli alanlar sayesinde gelişim çok fazladır. Bölgelere göre yükseklikleri 1000 metre olmasına rağmen düzlükler bulunmaktadır. İç Anadolu bölgesinin alçak yerleri Sakarya, Kızılırmak gibi vadileri olup burada yükseklik 700 metreye kadar ulaşmaktadır.

Kuzeydoğu-Güneybatı yönlerinde volkanik dağlar kendilerini göstermektedir. İç Anadolu bölgesinde bulunan volkanik dağlar Hasandağı, Karacadağ, Karadağ, Erciyes Dağı, Melendiz Dağı gibi dağılım gösterir.

Platolar bakımından oldukça fazladır. Haymana ve Cihanbeyli, güneyinde Obruk, doğusunda Bozok ve Ege Bölgesine sınır olan Yazılıkaya platoları bulunur. Tuz gölü İç Anadolu Bölgesinde yer alıp en büyük kapalı havzasıdır.

Bölgenin toprağı kahve kestane renkleri yoğun şekildedir. 1200 metreden yüksek alanlardaki ormanlarda mineral bakımından zengin topraklar bulunmaktadır. meşe ormanları altında kireçli kahverengi orman toprakları bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu