Genel Kültür

İçi İçine Sığmamak Deyiminin Anlamı

Atalarımız yaşamları boyunca başlarından geçen olaylar doğrultusunda söylediği sözler olmuştur. Günlük hayatın parçası haline gelen, olaylar içinde kalarak söz öbekleri olarak deyimlerin oluşumu sağlandı. İçi içine sığmamak deyiminde insanın yaşadıklarından dolayı duygularını, üzüntülerini ve sevinçlerini paylaşamamalarıdır.

Mutlu olduğumuz zaman sevincimizden ayaklarımız yerden kesilir, duygu ve düşüncelerimizi anlatamayarak saçma sapan hareketlerde dahi bulunuruz. Böyle durumlar için “içi içine sığmamak” deyimi yerinde olur. Heyecanlı olmak, coşkulu hissetmek, ister istemez içindeki duyguları açık şekilde çevresine yansıtmasıdır. Çok mutlu hissedip ne yapacağımızı bilmediğimiz anları hisseder. Duyguların yoğun hissedilerek farklı bir şeyler yapılamayarak fark edilmesi olmaktadır. Düşünce ve hislerin yansıtılmaması olarakta gösterilebilir.

Kısaca deyimin anlamı; çok mutlu olan kişilerin duygularını anlatamaması, çevresine yansıtamamasıdır. Mutluluk ifade edip insanın içi içine sığmayarak duygularını bir şekilde paylaşamayarak öyle kalıp kalması da olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu