Genel Kültür

İçme Suyu Nereden Gelir

İçme ve Kullanım Suyu Nereden Geliyor

Su hayatımız için önemli olduğu gibi yaşamımızı devamını sağlamamıza imkan sağlar. Dünyamızın ¾ su olmasına rağmen içme suyu olarak kullanılmaz. Zararsız ve temiz olması gerektiğinden dolayı barajlar kurularak deniz suyundan arındırılır. Barajların kurulduğu yerler genellikle dağlık bölgelerde olup önüne büyük set kurularak suyun akıp gitmesi önlenir. Temiz su kaynağı sayesinde burada klorlanarak şebekelere dağılımı için illere ve ilçelere dağılır. İçme suları göl, akarsu, nehir, yeryüzü su kaynaklarından dolayı sağlanmıştır.

Deniz suyu içilmez fabrikaların atıklarından dolayı burası kirlilik içersindedir. Temizliğin sağlanması gerektiğinden dolayı klorlansa dahi içilmezler. İçme suyunun araştırma oranlarının düzgün şekilde insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde olması gereklidir. Sağlığımızı korumak adına temiz su kaynaklarının tüketilmesi gereklidir. Yer altından çıkartılan doğal kaynak suları insanlar için faydalı sular sınıfında kabul edilir. İçme suyunun tükenmesi sonucunda insanlar susuzluk çekerek hastalanmalarına sebep olabilir.

Barajlarda suyun azalmasından dolayı biraz daha kirli olan su kaynakları barajlara bağlanarak şebekelere verilip insanların hastalanmalarına sebep olunuyor.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu