Genel Kültür

İdrarda Neler Bulunmalı Neler Bulunmamalı

İdrar vücutta sindirim sisteminden geçen parçalarla beraber atıkların dışarı atılması işlevidir. Genel anlamda idrarı inceleyecek olursak %95 oranında bir su kütlesine sahiptir, kalan %5 ‘lik kısımı ise vücutta dışarıya atılması için salgılanan atıklardır.

Böbrekler kanalı ile süzülen idrar vücutta sıvı dengesini korumak içinde önemli bir işleve sahiptir. Kanın içersinde bulunan sodyum, potasyum, kalsiyum, karbonat gibi temel tuzlar ve bu bölgede depolanan idrar atıklarının geçiş yolu böbrek içersinde bulunan kılcal damarlar sayesinde olmaktadır.

Bu sistemin işleyişi böbrek sağlığının korunması açısındanda önemlidir. Böbrek içerisinden sıvı ve kan akışı olduğu sürece böbrek canlılığı kaybetmez işlevini yerine getirir. Bu geçiş böbrekte bulunması gereken su ve elektrolit miktarları içinde önemlidir. Bahsettiğimiz bu maddelerin hepsi ve daha fazlası idrarın içerisinde bulunuyor, vitaminler, amino asitler, hormonlar, enzimler, antikorlar,  antijenler, proteinler, üre, ürik asit ve daha çeşitli maddeler idrarın içerisinde bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu