Genel Kültür

İftar Vermenin Sevabı Nedir

Ramazan aylarında yahut oruç tutulduğu zaman birisinin iftar vermesi oldukça sevaptır. Yolda giden bir çocuğa hurma veya zeytin dahi vermek iftar verme sevabına eşdeğerdir. Oruç tutan bir kişinin yedirilip içirilmesi oldukça sevap olmaktadır. Peygamber Efendimiz için (Bir kimse, bu ayda bir oruçluya iftar verirse günahları affolur. O oruçlunun sevabı kadar ona sevab verilir) buyurması ile Eshab-ı kiramdan bazıları iftar ettirecek kadar zengin olmadıklarını söylerler. Onlara cevaben (Bir hurmayla iftar verene de, yalnız suyla oruç açtırana da, biraz süt ikram edene de bu sevab verilir) buyurdu. (Beyhekî)

Hadisi şerifler yemek yedirmenin oldukça sevab olduğu belirtilmiştir. Oruçlu olan kişilere özellikle yemek yedirmek çok daha sevaptır. Ramazan ayında su ile iftar ettiren, anasından doğduğu gibi günahsız olduğu belirtilmiştir. Suyun ikramı oldukça önemli olup isterse nehir kenarında vermesi de aynı sevaba teşkil etmektedir.

Müminlere yemek yedirilmesi gereklidir. Hadis-i şeriflerde buyrulduğuna göre karnını doyurmak onu sevindirmek oldukça önemlidir.

Misafirler sofrada olduğu sürece melekler ev sahibine dua etmektedir.

Cennette olan özel köşkler ile yemek yediren ve namaz kılanlar için yer verilmiştir.

Arkadaşına sevdiği yemeği ikram eden kişilerin günahları affolmaktadır.

Düğün yemeğine davet olan kişilerin ziyafetlere gitmeleri müstehap olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu