Genel Kültür

İlaç Reçeteleri Kaç Gün Geçerli

Hastaneye veya sağlık ocaklarına giderek doktor tarafından alacağınız reçetelerin belli bir geçerlilik süreleri vardır. Bazen hafta sonuna denk geldiğinden eczanelere giderek erkenden ilaçlarımızı isteriz ve pazartesi günü kayda geçmelerini. Bunlara yönelik çözüm için reçetelerin geçerlilik süreleri 4 gün olarak belirlenmiştir. Şeker hastaları ve acil durumda olan kişilerin bazen ilaçları Cumartesi Pazar günleri biterek daha kullanamamaktadır. Buna göre bilgisayar ilaç veremediğinden hafta sonu ise ilaç alınamamaktadır. İlaçların alınması için reçetelerin sürelerinin geçirilmemesi gerekiyor.

Reçetesi olan kişiler 4 iş günü yani Cumartesi Pazarları saymadan hafta içi Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerine takiben 4 iş günü içinde alabilirler. Perşembe yazılan reçete Pazar günü son bulmaz Perşembe-Cuma-Pazartesi-Salı günlerinde geçerli sayılmaktadır.

Hafta sonu reçete günlerinden sayılmadığından 4 iş günü olarak hafta içinden gün sayılarak hesaplanıp ilaçların alınması mümkündür.

İlacımın bitiş süresi hafta sonuma denk geliyor ne yapmalıyım?
İlacınız Cumartesi bitiyorsa ve kullanmanız gerekliyse Cuma günü eczaneden ilaçları alıp reçetenizi ve barkotlarınızı vererek Pazartesi günü kayda geçmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede hafta sonu ilaçlarınızı kullanmış olarak sıkıntı çekmenizin önüne geçersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu