Genel Kültür

İlahi Kitapların İnsanlık Açısından Önemi

İlahi kitaplar insanların yaşayış biçimlerini belirlemiştir. Özgürce ve korkusuz şekilde yaşayan insanların birbirlerine saygıları olmamıştır. Allah kavimlere Peygamberler göndererek onlara gerçekleri göstermiştir. Elçileri olarak insanlığa gönderilen Peygamberlerin görevleri insanlara yaratıcıları tanıtmak, yol göstermek ve ibadet etmelerini sağlamaktır.

Kullarından yapmalarını istediklerini çeşitli emirlerle anlatmıştır, yasaklar ve dini değerlerin hepsi ilahi kitaplarla iletilmiştir.

Günümüze kadar dört büyük kitap indirildi bunlar Tevrat, Zebur, İncil ve Kuran-ı Kerim’dir. İnsanlığa gönderilen kitaplarda yasaklar ve yapıp yapmamaları gereken her şeye yer verilmiştir.

Kutsal kitaplar imanın gereksinimlerini anlatır. Doğruluğu yol göstererek yardımcı olmaktadır. Kitaplar imanın esaslarını anlatması insanlığa yol gösterir. İlahi kitaplarda yer alan bilgiler doğrultusunda başkalarının canına kıymazlar, haksızlıkların önüne geçer daha yaşanabilir güzel toplumların oluşmasında etkili olur. İlahi kitaplar yol göstericidir, insanlığa yardımcı olarak insanlara kurallar tebliğ edilmesidir. Bütün ilahi kitaplar değerli olup insanların yaptıklarında Allah korkusu olduğunu göstermektedir. Her insan bir kavim ve topluluğun parçası olduğunu bilmelidir. Uluslar gerektiğinde dini kuralları benimseyerek ona göre hareket ederler. İnsanların yaptıkları iyilikler, güzelliklerinin kendilerine bir şekilde geri döneceklerine inanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu