Genel Kültür

İlk Aydınlatma Araçları Nelerdir

Tarihte insanoğlu tarafından kullanılan aydınlatma araçları bugün bize oldukça yabancı gelecektir. Isınmak ve aydınlanma alanında kullandıkları araçlar birbirlerini neredeyse eşidir. İnsanlar imkanları doğrultusunda ateşin aydınlattığını görmüşlerdir. İnsanların en temel ihtiyaçlarından olan aydınlanma ve ısınma kaynakları güneş olmuştur.

Yontma taş devrinin sonlarına doğru insanlar ateşi bulmuşlardır. Aydınlanma ve ateş insanların en büyük ihtiyaçları olmuştur.

İlk aydınlanma aracı ateşin bulunmasıyla birlikte meşale kullanılması olmuştur. İnsanlar ateşi meşale yardımı ile taşıyarak belirli noktalara gitmek için kullanmışlardır. Sonra insanlar ateşin daha etkili ve uzun süreli olması için gaz lambalarını kullanmışlardır. Böylece aydınlanma ihtiyaçlarını karşılar oldular.

Zamanla insanlar teknoloji alanında gelişmeler elde etmiştir. Mum, lamba, ampul gibi çeşitli amaçlar elde etmişlerdir. Elektriğin bulunması aydınlanmanın en büyük etkisini sağlamıştır. Bilimsel alanlarda araştırmalar yapmak için teknoloji gelişerek dünyamız aydınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu