Genel Kültür

İlk İnsanlar mı Daha Mutlu Şimdiki İnsanlar mı Münazara

İlk insanlar ile günümüz insanlar arasında çok fark vardır. Günümüzün teknolojisi, bilimi bizi ayrı bir dünyaya taşırken eskiden hayat daha çekilmezdi. Belki eskiden sorunlar yoktu ama ufak şeyler yüzünden insanlar hayatını kaybedebiliyordu. Daha düzenli yaşama ulaşıyoruz ancak hayatın şartları bizi oldukça zorlamakta. İki bakış açısıyla münazara yapabiliriz.

İlk insanlar teknolojinin getirdiği nimetlerden faydalanamazken çok daha yalnız yaşamları olurdu. Bugünün iş stresi olmadan çok daha mutluydular. Ancak imkanlar olmadığından dolayı bu kadar sosyal değildiler. Uzak mesafelere gidemedikleri gibi doğa şartları ile savaşırlardı. O zamanlarda insanlar hayvancılık ve tarımcılık ile yaşamlarını sürdürürdü. Yeni meslekler olmadığından dolayı insanlar doğal yaşarlardı. Kötü alışkanlıklar olmadığı gibi insanlar daha çok birbirleri ile zaman geçirirlerdi. Sorunların üstesinden gelmek için birlik içinde hareket ediyorlardı.

Günümüz insanları yoğun iş hayatının içindeler. Gürültü ve ses seviyesi hiç olmadığı kadar fazla. Hayatları gece gündüz çalışmakla geçiyor. Birikim yapmak çok zor olduğu gibi hayatın sıkıntıları içerisinde yaşıyorlar. Hayat kolay ama insanlara sundukları imkan oldukça az. Meslek sahibi olmayan insanın hayatta kalması neredeyse imkansız. Makinelerin gelişmesiyle insana olan ihtiyaç git gide azaldı. İşsizlik oranları arttığı gibi insanlar hayvancılık ve tarım alanında ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu