Genel Kültür

İlk Osmanlı Tersanesi Nerede Kurulmuştur

Osmanlı Devleti donanmasını geliştirmek için tersaneye ihtiyacı vardı. En uygun alan Marmara denizinde Karamürsel olmaktaydı. Orhan Bey tarafından tersane kurularak donanma zaman içinde kendisini geliştirerek deniz kuvvetlerini oluşturmuştur. Günümüzde halen kurulmuş olan donanma Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olmaktadır.

Eski donanmanın adı Donanma-yı Humayün olmaktaydı. Osmanlı devletinin deniz kuvvetleri olarak faaliyetlerini yürütmüştür. 1323 yılında Karamürsel’in fethedilmesi sonucunda Orhan Bey tarafından konum değerlendirilerek donanma kurulmuştur. Kocaeli de yapılan savaşlar deniz savaşları olarak destek sağlamıştır. Tersane sayesinde deniz gücünün gelişmesi sağlandı. Harekete geçerek ilk donanmanın komutanı Karamürsel Bey olmuştur.

İlk kez Donanma’da ateşli silahlar Fatih Sultan Mehmet döneminde geliştirildi. Karamürsel’in ardından ikinci bir tersane 1455 yılında kurularak faaliyete geçmiştir. Stratejik olarak önemli konuma sahip olan donanma Türk denizciliğinde önemli yere taşınmasını sağlamıştır. Türk denizciliğinin gelişmesinde oldukça faydası oldu. Piri Reis ile donanma 1513 – 1528 yılları arasında dünya haritasına ulaşmıştır. Fetihler ve yeni toprakların Piri Reis’in dünya haritasına ulaşmasını sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu