Genel Kültür

İlkbaharın Gelişi (Nevruz) İle İlgili Kompozisyon

İlkbaharın sanırım en sevdiğimiz mevsim. Kış aylarından uzaklaşarak o sert soğuktan uzaklaşarak doğal hayata dahil oluruz. Hayatımız güzelleştiği gibi kendimizi çok daha canlı hissederiz. Ülkemizde baharın gelişi nevruz adı altında kutlanır. Farklı zamanlarda olsa dahi 21 Mart ile 22 Haziran arasında çok daha güze olmaktadır.

Eski kültürler gereğince 21 Mart’ın 22 Mart’a denk gelmesi ile karşılanır. Hayat yeniden başladığı hissedilerek bahar aylarının başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Binlerce yıldır Yeni Gün ya da Nevruz adı altında hatırlanmaktadır. Halka ait bir bayram olmayarak Balkanlardan Orta Asya’da kadar çeşitli hikaye ve destanlara bağlı olarak karşılanmaktadır. Baharın gelişi kutlanarak güzel zamanlar geçirilir.

Baharın gelmesi insanların üzerinde değişikliklerde Nevruz’un güzelliklerindendir. İnsanlar coşku ile kutlayarak bu günleri değerlendirmektedir. Sık sık hastalanmazlar ve günlerin uzaması ile kendilerini çok daha iyi hissederler. İnsanların içi içine sığmadığı giib papatya gibi bitkiler açar, kelebekler uçuşarak insanlar daha rahat hissetmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu