Genel Kültür

İnsan Hakları ile İlgili Kompozisyon

İnsanların doğuştan gelen çeşitli hakları vardır. İnsan hakları evrensel bildirisi bu hakları insanlara tanıyarak dünya ülkeleri tarafından kabul ettirilmiştir. İnsanların en temel hakkı yaşama hakkı olup kimsenin elinden alamayacağını gösterir. İnsanlar tarafından bu haklar engellenemez ve ebediyen devam eder.

Farklı milletler ve ırklara sahip olmasına rağmen her insan için geçerli olmaktadır. İnsanların cinsiyetini, rengini, uyruğunu, dinini, bağlılıklarını, kökenini düşünmeksizin sunulmuştur. İnsanların temel hakları olup bunların herkese eşit sunulduğunu gösteren haklardan olmaktadır. İnsan hakları tüm dünyada geçeri olup kabullendirilmiştir. Doğduktan itibaren ölümüne kadar bu haklara sahip olurlar. İnsanların daha iyi bir yaşam ve yaşama haklarının olduğunu gösteren evrensel bildirisidir.

İnsanlara verilen temel haklar başkaları tarafından gasp edilemez. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi doğrultusunda insanların haklarını aramasını sağlamaktadır. Sahip olunan özelliklerden dışlanmadan hareket etmeleri gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu