Genel Kültür

İnsan Neden Davranışlarından Sorumludur

İnsan hayat düzenini devam ettirebilmek için bir takım sorumlulukları üstlenmiştir. Bunları iki başlıkta inceleyecek olursa insanın elinde olmayan durumlar kendinin seçemediği durumlar vardır. Bir diğeri ise kendi seçimleriyle devam ettirebileceği durumlar vardır.

İnsanın davranışlarından zorunlu olarak oluşan durumlardan bir tanesine örnek verelim, mesela insan nerede ne zaman doğacağını, anne yada babasını seçme hakkı yoktur. İnsan iradesi özgür bir yapıya sahip olması yada akıl sahibi bir birey olarak dünyaya gelmesinde seçim hakkı yoktur. Bu tür durumlar Allah’ın gücü ve kudretiyle gerçekleşmekte ve insan bu konuda sorumlu değildir.

Birde insanın kendi yaptığı akıl ve iradesini kullanarak gerçekleştirdiği bir takım sorumluluklar vardır. Bir eylem gerçekleştirirken kişi kendi ahlakını oluşturmalı, sorumluluklarını bilmeli, başkalarına karşı dürüst ve saygılı olmalıdır. İşte insan aklını ve ahlakını kullanarak güzel davranışlar sergileyebilir veya tam tersi kötü tutumlarda sergileyebilir. Bu nedenle insan bütün canlılar içerisinde aklını kullanan tek varlık olduğu için davranışlarından sorumludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu