Genel Kültür

İnsan Sevgisini Konu Alan Kompozisyon

Her canlının mutlu olabilmesi, huzurlu bir hayat sürebilmesi için sevgiye ihtiyacı vardır. İnsanlar kendilerini iyi hissetmeleri, mutlu olabilmeleri için sevgiye muhtaçtırlar.

Sevgi anlayışı tamamen hoşgörüye ve saygıya dayanmaktadır. Bir kişinin içinde eğer insan sevgisi varsa o kişi bütün canlıları koşulsuz sevebilir, eğer içersinde bir duygu yoksa o kişiden birini sevmesini hoşgörü göstermesini bekleyemeyiz.

Toplumların huzurlu bir şekilde yaşayabilmeleri için,  içinde yaşayan bireylerin birbirleriyle olan iletişimleri çok önemlidir. Eğer o toplumdaki bireyler birbirlerine karşı sıcakkanlı, samimi ve hoşgörülü bir şekilde yaklaşırlarsa toplumun sosyal anlamda daima gelişme sağlayacaktır.

İnsanlara sevgiyle yaklaşan bir kişi başka bir canlıya zarar veremez. İnsanları sevmek, kişiler arasında ayrım yapmamak, hoşgörülü olmak hem toplumlar arası hemde bireyler arası sevgi ve hoşgörünün ilerlemesini sağlar. Atatürk’ün bir sözü insan sevgisini çok güzel özetlemektedir ;

İnsanlıkta mutluluk, insanoğullarının birbirine yaklaşması, insanların birbirini sevmesi, hepsinin temiz duygu ve düşüncelerini birleştirmesiyle olacaktır.
1936 (Atatürk’ün R.Y.G.S. s.237)

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu