Genel Kültür

İnsanlar Dostluklara Neden Önem Verirler

Dostluk kavramı batı toplumlarına göre çok değer görmesede bizim ülkemizde dost anlayışı tamamen farklı görülmektedir.

Dostluk ilişkisi kurmak için kişiler arası zorlu bir süreçle olmaktadır. Her bireyin yakın çevresinde, yaşadığı memleketinde ve birçok çeşitli yerlerde arkadaşları vardır. Ancak dostluk kavramı arkadaşlık ile karıştırılmamalıdır, bir kişi çok fazla arkadaş edinebilir ama bunların dostluğa dönüşmesi emek ister zaman ister. Dostluk kavramında karşılıklı fedakarlık, güven duygusu, özveri gibi nitelikler bulunmaktadır. Bu şartları göz önüne aldığımızda gerçekten zor kurulan dostluklara insanlar çok önem vermektedir.

Dostlar bizim en yakınımız gibidir, kötü bir günümüzde yardıma koşan ilk onlar olur, dara düştüğümüz vakitte imdadımıza ilk onlar yetişir. Birey bu nedenle her zaman dost ilişkilerinde karşılıklı minnet ve güven duygusu taşır. Birey dostunun yaptıklarını unutmaz yeri gelir oda aynı şekilde koşar bu sebeple dostluklara çok önem verilir.

Dostluk kavramı sadece zor günde değil gündelik hayatta, yaşamın içinde yakınında olan, seninle birlikte gülen kişilerdir. Hangi yönüyle el alırsak alalım dost kavramı bizim toplumumuzda ayrı bir yere sahiptir ve önem verilmektedir.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu