Genel Kültür

İnsanlar Topraktan Ağaçtan Sudan Hayvanlardan Taş ve Madenlerden Ne Şekilde Faydalanmıştır

İnsanlar çevresinde bulunan ağaç, su, hayvan, taş ve madenlerden çeşitli şekillerde faydalanarak hayatlarının devamlılığını sağlamışlardır.

Toprak sayesinde tarımcılık yaparak meyve ve sebze yetiştirip ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Mahsuller hasat zamanından sonra kalan otlarla saman yaparak hayvanlarına yem sağlamışlardır. İnsanların ve hayvanların besin ihtiyaçlarını bu sayede gidermişlerdir.

Ağaçlar sayesinde barınak yapmak için oduna sahip olmuşlardır. Çeşitli araç ve gereçlerini yaparak günlük işlerini kolaylaştırmışlardır. Kendilerini doğal felaketlerden korumak için ağaçlara sığınmışlardır.

Su sayesinde kendilerinin ve hayvanlarının yaşamsal ihtiyacını karşılamışlardır. Tarım alanlarını sulayarak meyve ve sebze yetiştiriciliği kolaylaştırdılar. Suyun gücünü kullanarak elektrik üretmişlerdir.

Hayvanlar sayesinde hayvansal besinlere ulaşmışlardır. Etinden ve sütünden faydalanarak besin ihtiyaçlarını giderdiler. Hayvanların gücünü kullanarak ulaşım ve tarım alanında gelişme sağlamışlardır.

Taş sayesinde alet yapmayı öğrenmişlerdir. Silahlar ve barınmak için yerler yaparken taşları kullanmışlardır. Günümüzde sanat ve bir çok alanda taşlar kullanılmaktadır.

Madenler sayesinde ticareti ve takas yöntemini öğrenmişlerdir. Değerli taşları para olarak kullanarak ticareti yapmışlardır. Demir gibi sert madenleri ise silah, ev yapımında kullanmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu