Genel Kültür

İnsanları Diğer Canlılardan Ayıran Özellikler

Yüce yaradan bütün canlıları şüphesiz güzel bir biçimde yaratmıştır. Ancak bunların içerisinde en mükemmel eşsiz olanı insanlardır.

Fiziksel olarak bazı unsurlarımız diğer canlılarla benzerlik göstersede  akıl  gibi unsurlar bizi diğer canlılardan ayırmaktadır. Bu özelliklere biraz değinecek olarak olursak insan irade sahibidir, düşünebilir, bir tanrı inancı vardır, sorumluluk duygusu vardır. İnsan yüce Allahın yaratmış olduğu varlıkların en mükemmelidir.

İnsanları diğer canlılardan ayıran en büyük özellik akıllarıdır. İnsan aklı sayesinde düşünebilir ve bunu eyleme dönüştürebilir. Mesela bir hayvan insandan daha hızlı koşabilir ancak insan bunu aklıyla öne çıkarak o hayvanıda geçebilecek teknolojiyi üretebilir. Uçan canlılardan örnek mesela kuş insanoğlu onu model alarak uçak icadını bulmuştur. Yani bütün bunca teknolojik ve üstünlükler insanın mükemmel aklı sayesinde olmaktadır.

İnsanları diğer canlılardan ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi sahip olduğu duygularıdır. İnsan sever, merhamet eder, öfke duyar, adalet gibi duygularla yaşamını devam ettirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu