Genel Kültür

İntihar Nedenleri Nelerdir? İstatistik Sonuçları

İntihar etmek, kişilerin hayatlarına son verme durumlarıdır. İntihar oranları dünya genelinde hızla artış gösteriyor, istatistiklere göre intihar yaşları 15-24 yaşları arası rastlanıyor. Büyük oranla gençlerin yaşadığı psikolojik yıkımlar sonucunda oluşmasıdır.

İntihar nenleri nelerdir?
Cinsiyet, ekonomik, sosyal, göçler, anne ve baba sorunları, ruhsal sağlık sorunları, madde kullanımı, şiddete eğilim, stres, umutsuzluk, başarısızlık, çaresizlik, başarıya ulaşmama, aile içi şiddet, ayrılıklar, kayıplar, bekarlık, kişilik bozuklukları, iklim değişiklikleri, maddi güçsüzlük insanları intihara sürükleyen sebeplerdendir. Araştırmalar doğrultusunda aile desteğinin olması kişinin intihara sürüklenmesini önleyebilir. Aile desteği ile beraber uzmandan psikolojik destek alması intihar sebeplerini ortadan kaldırabilir.

İntihar istatistikleri
Araştırmalar kişilerin çocukluk dönemlerinde intihara sürüklenmesi neden olduğu ortaya çıkmıştır. Ergenlik döneminde depresyona girme oranları çok daha fazla olmaktadır. Günümüzde ergenlik çağına giren kişiler çevresel faktörlerden fazla etkilenerek intihara yönelmektedir. Aile etkisi ve intihar nedenlerine bağlı olarak girişimlerde bulurlar. İntihar olayları mevsimsel olarak değişiklik gösterir, bahar ve yaz aylarında bunalımlar artarak oranlar çok daha fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu