Genel Kültür

İpek Dokuma Fabrikalarının Akdeniz Bölgesinde Kurulmasının Sebepleri

İpek dokuma fabrikalarının Akdeniz bölgesinde yoğunlaştığını görmemiz mümkündür. İpek böceği yetiştiriciliği en çok Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Değerli nadir iplikler elde edilerek ipek haline getirilip tüm dünyaya satışı yapılmakta.

Haritaya baktığımızda ipek üreticiliğinde Akdeniz bölgesi ilk sırada geliyor. Bunun nedeni ende edilen ipeklerin yurtdışına limanlar aracılığıyla satılmasıdır. Dünyanın dört bir noktasına buradaki limanlar kullanılarak ipek satışı yapılmakta. Limanlar nakliye sorununu ortadan kaldırılarak dünyanın dört bir yanına ulaşım sağlamaktadır. Fabrikalar genelde Akdeniz bölgesinde yer almakta. Bölgenin iklimi de ipek böceği yetiştiriciliği ve ipeklerin işlenmesi için elverişlidir.

İpek böceği yetiştiriciliğinde Çin’den sonra en büyük üretici olmaktayız. Bir diğer üretim yapılan bölgemiz Marmara’dır. İpek dokuma fabrikaları buralarda yer alır. Üretilen ipekler limanlar ve karayoluyla yurtdışına gönderilmekte. Ulaşımın kolay olması talebi arttırarak kazancıda yükseltmektedir. Akdeniz limanları sayesinde, Marmara bölgesi karayolu ve limanları sayesinde ulaşım sağlamakta. Nakliyat fiyatının düşmesi piyasada daha ucuza satışı yapılmasını sağlayarak talebin artmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu