e-Okul Ödev

İpek Yolu Nedir ve Önemi Kısaca

Toplumlar kendi medeniyetleri ile sınırlı kalmamak ve ticaret yapabilmek adına çeşitli kültürlere ve medeniyetlere ihtiyaç duyabilmektedirler. Bu bağlamda yüzyıllar önce özellikle Çin İpeğinin taşınmasını ve kervanlarla ulaşımının sağlandığı ticaret yoluna İpek Yolu denmektedir.

Çin ipeğinin taşınması nedeniyle adını bu ticaretten alan İpek Yolu diğer ülke ve medeniyetlerin de birbirleriyle etkileşimine ve ticari faaliyetlerinin oluşmasına katkı sağlamıştır. Çin’in Xian kentinden başlayarak Özbekistan üzerinden geçen ve Anadolu topraklarına ulaşan kervanlar, bu topraklardan da Deniz yolu ile yada karadan Trakya üzerinden geçerek Avrupa topraklarına ulaşmaktadır.

Daha çok dönem itibariyle ipek taşımacılığın yapıldığı bu yol doğu medeniyetlerini de taşımasının yanı sıra ticari unsur olan kağıt, porselen, baharat ve kıymetli taşların da taşınmasını sağlamıştır. İpek yolunun en önemli özelliği Doğu coğrafyası ile Batı Uygarlığı arasında bir köprü rolü üstlenmesidir. Doğuda bulunan zengin medeniyet Batı’nın uygarlığının ve ticaretinin gelişmesine tarih boyu oldukça fazla katkı sağlamıştır.

Günümüzde ise bu yol üzerinde bulunan ülkelerin bağımsızlıklarını kazanmış olması ile beraber bu ticaret yolunun yeniden geliştirilmesi ve yol güzergâhında bulunan ve artık kullanılmayan eski yapılara da yeniden işlev kazandırılması için çalışmalar devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu