Genel Kültür

İpek Yolunun Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi

Tarih’te yer alan ticaret yolları arasında önemli bir yere sahip olan İpek Yolu, Çin’den Anadolu’ya kadar uzanan ve Dünya tarafından tanınan bir ticaret yoludur. İpek yolunun bu denli önemli olmasında sadece ticaret yapanları değil, tüm Dünya’daki bilgelerin, fikirlerin ve orduların ticaret yolu olmasıdır. Mısırlılar ve Romalılar milattan önceki tarihlerde Çinlilerden ipek satın almaktadır. Karşılıklı ipek ticareti ise, İpek yolu olarak nitelenen güzergâhlardan yapılmaktaydı. O dönem pek çok kişi için ipek ticaretinin önemi büyüktü.

İpek Yolunun Tarihçesi

İpek yolu, ipek ticaretinin, eski ve yeni Dünya arasında yapılmasını sağlayan ve aynı zamanda Coğrafi keşiflerin pek çoğunun gerçekleştiği yaklaşık olarak bir buçuk asrı kapsayan bir tarihe sahiptir. Aynı zamanda İpek Yolu’nun işletilmeye başlaması İslam öncesi döneme rast gelmektedir. O dönemde ipek oldukça nadir elde edilen bir ürün olmasından dolayı da, İpek Yolunun ayrı bir değeri bulunmaktaydı. Bu sebeple hükümdarların ve diğer önde gelenlerin estetik yönlerini zenginleştirmek amacıyla tercih ediliyordu.

İpek Yolunun Önemi Nedir?

İpek yolu ticaretinin ortaya çıkışındaki, Doğunun elinde bulunan kaliteli ipek ve baharat ile Avrupa’nın tanışmış olması ve bu ürünlere karşı oluşan talebin karşılanması için yapılmış olan ticari niteliği bulunan bir yoldur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu