Genel Kültür

Işık Kirliliği İle İlgili Yazı

Işık kirliliği ülkemizde önlenemez sorun olarak görülmektedir. Şehirlerde ve çevrelerinde insanların kullandıkları aydınlatma araçları çok daha fazla dolayı geceleri gökyüzündeki yıldızları dahi görmezler. Bir şehrin nüfusunu artması sanayileşme, tarım, çalışma alanları, eğlence mekanları gibi bir çok sosyal faaliyetlerinde hızla artış göstermesine neden olur. Şehirlerde gökyüzünün incelenmesinin zor olmasının sebebi gerektiğinde fazla aydınlatmanın kullanılması olmasıdır. Ormanlık alanlarda gökyüzüne baktığımız zaman yıldızları elimizi uzatsak tutacağız gibi görülmektedir.

Şehir merkezlerinde daha dikkat çekmek için insanlar aydınlatma araçlarına ağırlık verirler. Renkli veya düz ışıklarla bulundukları mekanları aydınlatarak insanlara hitap etmesini sağlar. Sokaklarda kullanılan lambalarda buna etki yaratarak oranın artmasındaki en büyük sebep olmaktadır. İnsanların güvenliği açısından kullandıkları bir çok ışık sistemleri yanlış şekilde kullanılmaktadır. Devamlı yanan ışıklar yerine harekete duyarlı sistemler sayesinde güvenlik sağlanabilmektedir.

Işığın kent dışında gökyüzünü aydınlatarak bir çok canlı içinde sorun yaratmaktadır. Sahil kenarına yavrulayan karetta karettalar ise ay ışığı sayesinde yolunu bulurlar. Işık kirliliği onların yolunu bulmasına engel olarak ölmesine sebeptir. Uçan kuşlar gibi bir çok canlıda ışık kirliliğinden etkilenmektedir.

Kar amaçlı olarak aydınlatma sistemlerine ağırlık verilmesi daha sonraki zamanlarda olumsuzlukları da beraberinde getirecektir. Renksel ve düz aydınlatma yerine sodyum buharlı lambaların kullanılması önemlidir.

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu