Genel Kültür

İslam Dini Niçin Temizliğe Önem Verir

İslam dininin belli başlı kuralları vardır. Bize en başta temiz olmayı emretmektedir. Temiz olan biri sağlıklı yaşar, sosyal ilişkiler kurar, insanlara örnek olarak yol gösterir. İslam dini sosyal bir din olarak aynı zamanda insan sağlığını düşünmektedir. Sosyal ilişkilerimizin yönünü de belirlemektedir.

İslam dininde temizlik kişisel olduğu kadar çevreseldir. Kişisel temizlik kendi bakımızı yaparak temizlenmemiz olur, çevremize sahip çıkarak kirletmeyerek daha güzel yerlerde yaşamlarımızı sürdürürüz. Hoşgörü dini olan İslamiyet’te insanları bilgilendirmeli yönlendirmeli ve yardımcı olmalıyız. Temizliği olmadığı yerde sağlıktan da söz edemeyiz. Sağlığın olması için ibadetlerimizi doğru şekilde aksatmadan yerine getirmeliyiz. İbadetlerimizin yapılmadığı zaman kulluktan bahsetmek yanlış olur.

Kişisel temizliğine bakmayan insan çevresini de düşünmez. İlk önce kendimiz başlayarak devam etmeliyiz. Sağlıklı şekilde temizliğimizi yaparak ibadetlerimize devam etmeliyiz. Abdest alırken temizlenir öyle Allah’ın huzuruna çıkarız. Namaz kılınacak yerin ve çevresinin de temiz olması gerekmektedir. Temizlik ruhtan gelir temizlenerek ibadetimize başlarız. Böylece her anlamda sağlıklı ve temiz hayat şartlarında yaşamımızı devam ettiririz. Sağlıklı yaşam insanlar bir çok değer katar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu