Genel Kültür

İsrafın Zararları Nelerdir

İsraf sahip olunan mal ve ürünün gereksiz yere kullanılarak kaybetmek ve bitirmektir. Her insanın israftan kaçınarak sahip olduklarını tasarruflu şekilde kullanmalıdır. Hayatımızda hiç bir şey sonsuza kadar olmadığı gibi elbet sonu gelecektir. İsraf ederek sonun yaklaşmasını hızlandırırız.

Kişilerin gelişiminde israfın zararları anlatılarak uzaklaştırmaları gereklidir. Sahip olduklarımızı kaybetmemize sebep olduğu gibi gelecekte zorlanmamıza sebep olur. Kendisine huy edinen kişiler çok daha zorlu dönemler geçirirler. Eğilim göstermeyen kişiler boş yere parasını harcayarak daha sonra muhtaç durumda görülür. İsraf yapan kişilere dinimizce de müsrif denmektedir. Hatalı harcamaların cerenemesini daha sonra çekerler.

İsraf toplumu olumsuz etkilen durumlardandır. Bitmediği gibi sahip olduğumuz her şeyi eriterek zarar görmesine sebep olurlar. İsraf konusunda en çok dikkat etmemiz gereken su kaynakları olacaktır. Bilinçsiz şekilde tüketilen su kaynaklarına yazın çok daha fazla ihtiyaç duymaktayız. Sahip çıkmadığımız tasarruf etmediğimiz her şey karşımıza daha ağır şekilde çıkarak bizi etkiler.

Küçük çocuklar defter ve kalemlerini hor kullandıkları gibi görülür. Hiç dikkat etmeden yırtıp atarlar. Bunların saklanarak geri dönüşüme gönderilip israfın önüne geçilebilir. Çöpe atılarak yok olmasının önüne geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu