Genel Kültür

İstanbul Dili Nasıl Ortak Dil Kabul Edilmiştir

Dil toplumların yaşayışları, kültürü ve insanları hakkında bilgi veren önemli bir araçtır. Bir kişinin konuşması, dili nasıl kullandığı o toplum hakkında sosyal ayrıntıları öğrenmede etkili olmaktadır.

Sosyal bir dil nasıl oluyor, bir ülkede bütün insanların tek bir dili konuşması gerekmektedir. İşte ülkede bütün insanlar tarafından konuşulan bu dile ortak dil denilmektedir. Ülke içerisinde birçok yöre, kasaba, farklı eyaletler bulunmaktadır.  Buralarda kelimeler farklı ağızlarla ve farklı şivelerle konuşulabiliyor, bu durum kelimenin anlamını değiştirmediği gibi ülke içerisinde basın ve yayın organlarına bu kelimeler yansıtılmaz. Ortak dilin kavramı bir ülkede en yaygın olan dil olması ve farklılıklar içermemesini kapsar.

Türkiye’de ortak dil kavramı Osmanlı Devleti zamanından beridir başkentin İstanbul olarak kabul edilmiş ve ortak dil Türkçe olarak kabul edilmiştir. Ülkelerin siyasi, kültürel, yönetim gibi konuları hangi ilde ele alınıyorsa o il göz önüne alınarak ortak dil kavramı oluşturulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu