Genel Kültür

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının Ülkemiz Açısından Önemi Nedir

Türkiye konum olarak Avrupa ve Asya kıstasını birbirine bağladığı gibi Karadeniz’in dünyaya açılan kapısıdır. İstanbul ve Çanakkale boğazları Karadeniz’e açılan kapıdır. Bölge ülkeleri için kritik önem taşıdığı gibi ticaret içinde öyledir. Boğaza sahip olan bölgesel hakimlik sağlar. Kıtaları iki boğazla birbirlerine bağlayan tek ülke olmaktadır. Asya ve Avrupa kıtası için ekonomi, askeri ve stratejik öneme sahiptir.

Avrupa ile Ortadoğu arasında da ekonomik değer sahibidir. Enerji kaynaklarının Avrupa’ya ulaştırılmasında kritik konuma sahip olan boğazlar ekonominin gelişmesinde etkindir. Ülkelerin ticaret yaparak enerji kaynaklarının aktarmalarında rol oynar. Boğazlardan geçen gemi sayısı binleri bulmaktadır. Boğazların önemi her geçen yıl artarak deniz ticaretinde önem kazanmıştır.

Dünya ticaretinin gerçekleştiği yeri oluşturmaktadır. Boğazların yanı sıra kıtaları birbirlerine bağlayarak karayolları, havayolları bakımından önemlidir. Getirilen yükler dağıtımı yapılarak ekonomide etkilidir. Askeri bakımından da kıtaları bağlaması stratejik önem kazanmıştır. Boğazları tek başına kontrol etme yetkisi 2023’ten itibaren Türkiye’ye kalacaktır. Bu sayede Türkiye bölgesel güç olduğu gibi ekonomisinde büyük gelişme sağlamış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu