Genel Kültür

İstanbul’da Gezilecek Görülecek Yerler

İstanbul Marmara bilgesinin en kalabalık en yoğum şehri olarak tanınır. İstanbul medeniyetlerin şehri olarak bilinir. Çok eskilerden beri İstanbul için nice savaşlar yapılmış peygamber efendimizin ünlü hadisi İstanbullu kuşatan komutan ne şerefli komutandır lafını unutmuyoruz. İstanbul’u fatih sultan Mehmet 1453 yılında fethetti. O yıldan beri İstanbul Türklerin hakimiyeti altındadır. İstanbul Osmanlılar zamanında Türkiye’ninde başkenti idi.
İstanbul un yemek kültürü de bin bir çeşittir. Çünkü Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Süryani kısacası her ırktan insan barındırır. Irk fazla olunca kültürlerde çeşitleniyor.

İstanbul buram tarih kokar. İstanbul un gezilecek görülecek çok fazla tarihi turistik yerleri vardır.
İstanbul sayları, camileri, surları, kiliseler, tapınakları, yere batan sarnıcı, ünlü tepeleri denizi ile tam gezilecek yerlerin başında gelir. İstanbul seyahat etmek isteyen turistler için istanbula gezilecek yerler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kız kulesi
Kız kulesi İstanbul boğazında küçük bir adacık üzerine inşa edilmiş bir kuledir. Kız kulesi hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bu rivayetler için bile olsa orayı gidip görmek lazımdır. Kız kulesi genelde romantik anlara tanıklık yapmıştır. Eşinize evlenme teklifi yapmak, ya da romantik bir akşam yemeği yemek için bile kız kulesine gitmenizi tavsiye edebilirim.

Tekfur sarayı
Tekfur sarayı Bizans imparatorluğundan günümüze kalmış bir saray olmuş günümüze kadar kalıcılığını korumuştur. Arkeolojik çalışmaları hala devam etmekte olup ziyaretçilerin ilgisini çeken bir saraydır.

Bakırcılar çarşısı
Bu çarşı adından anlaşılacağı gibi tamamen bakırdan yapılan tencere cezve gibi yapıları yapar. Yabancı turistlerin ilgi odağı durumundadır.

Mısır çarşısı
İstanbul un eski çarşısı mısır çarşısıdır. Burada aktarlar satış yaparlar. Oldukça rağbet görür. İstanbul’a gelen turistler mutlaka gelip ziyaret ederler.

Kapalı çarşı
İstanbul un en işlek çarşı olan kapalı çarşı günlük ziyaretçisi yarım milyondan fazladır. Burada bir insanın her ihtiyacının karşılandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Yabancı turistlerin buraya gelip alış veriş yaptıklarına çarşıya gidince şahit olursunuz.

Kapalı çarşının yapılmasına vesile olan ve yap emrini veren de fatih sultan Mehmettir. Bu çarşının yapılma amacı da insanların kendi yaptıklarını satmalarını sağlamaktır.

Yıldız sarayı
İkinci Abdülhamit zamanında yapılan yıldız sarayı günümüzde hala dimdik ayaktadır. Müzeye dönüştürülmüş olup ikinci abdulhamitin kişisel eşyaları burada turistlere ziyaretçilere sergilenir. Ayrıca bu sarayda tiyatro müzesi de yer alır.

Çırağan sarayı
Osmanlı padişahı sultan Abdülaziz tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde balo, düğün, özel gün ve geceler de burasında geçirilir. Buranın havasını soluyan adeta geçmişe götürür.

Dolma bahçe sarayı
Osmanlı döneminde kaptanıderya donanmaları bu saraya demirlenmiştir. Daha sonra has bahçeye çevrildi. Atatürk zamanında önemli görüşmeler burada yapılırdı. Tarihe tanıklık etmiş bu saray ziyaretçilerin ilgisi çok fazla çekmektedir.

İstanbul un adaları
İstanbul un çok fazla adası vardır. Bu adalar genel de tatil amaçlı ya da yalnız romantik bir yemek yemek, kafa dinlemek, bisiklet sürmek için ziyaretçilerin vazgeçilmezleri arasındadır.

Gül hane parkı
Osmanlı zamanından kalan bu park zamanında has bahçenin bir bölümünü oluşturuyordu. Gül ve laleleri yeşilliği ile oldukça huzur verici bir park tır. Bu park restore edildikten sonra türkiyenin en büyük parkı haline gelmiştir.

Yere batan sarnıcı
Bu sarnıç oldukça çeşitli rivayetleri vardır. Ziyaretçiler bu yapı görmek için adeta can atmaktadırlar. Yere batan sarnıcı yerin baya altında olup Osmanlı zamanında su ihtiyaçlarını sağlamak için kullanmak için yapılmıştır. Ziyaretçilere açılan yere batan sarnıcı oldukça turist çekmektedir.

Top kapı sarayı
Osmanlı padişahı olan ve İstanbullu fetheden fatih sultan Mehmet tarafından yapıldı. 400 yıllık Osmanlı imparatorluğu bu saray altında yönetildi. Çeşitli bölümlere ayrılan bu sarayda hizmetkarlardan tutun, yeniçeriler. Padişah ve ailesi bu sarayda kalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu